ОБЩА ТЕОРИЯ ЗА ПОЛИТИЧЕСКАТА РЕАЛНОСТ
Част 1: „Македонският идентитет“
Разказвайки за появата, утвърждаването и кризата на македонския идентитет, Николай Василев изгражда една цялостна обща теория за политическата реалност, към която ще се завърне във втората част на книгата си с работно заглавие „Кризата на Западния свят”.
В първата част на своята „Обща теория“ Николай Василев остро разобличава опитите на македонската „мейнстрийм” историография да удържа една изцяло ненаучна картина за историята на страната, но не пести критики и към българската дипломация и мнозинството от българските историци, които се оказаха неспособни да разберат и осмислят процесите от другата страна на Осогово през последния век. Авторът иронизира и опитите на някои постмодерни анализатори да „деконструират” цялостното разбиране за историята с конюнктурни цели.
Повечето глави в книгата имат собствена познавателна и научна стойност и могат да се четат отделно. Някои са посветени на проблеми, косвено свързани с „Македонския въпрос”, като трудните отношения на България с Русия или безкрайните спорове около делото на Вапцаров, или спасяването на българските евреи и т.н.
Анализът в „Македонският идентитет” е многопластов, но на популярен език – дори когато авторът обяснява правилата на науката като методика за систематизиране на познанието. В книгата има публицистични и дори сатирични елементи, които я правят подходяща и разбираема за най-широка читателска аудитория.
Николай Василев
Роден в София през 1961 г., но родово свързан с Македония. От 1981 г. до 1991 г. е политически емигрант в Австралия. Завършва политически науки в Нов български университет. От 1997 до 2002 г. е външнополитически съветник на вицепрезидента Тодор Кавалджиев. Член на Постоянното присъствие на БЗНС до 2014 г.