КАКВО ВСЕКИ ТРЯБВА ДА ЗНАЕ ЗА ИКОНОМИКАТА И ПРОСПЕРИТЕТА
Рядко може да се съди за една книга само по заглавието й. Тази обаче е изключение. Авторите са дългогодишни университетски преподаватели, и може би благодарение на опита си в общуването със студенти успяват да приземят приповдигнатия академичен стил и да преоткрият отдавна забравените връзки между икономическата ситуация и политическата система. Те чудесно и умело излагат основните принципи на икономическата наука, очиствайки я от присъщия й жаргон, графики и диаграми.
Гуортни и Строуп ясно показват как с намесата си в мирните занимания на своите граждани държавата по-скоро унищожава, отколкото създава благоденствието, което ни обещават политиците. Решението, което те предлагат : декларация за икономическите права на човека с цел да се възпре ненаситния апетит на някои за все повече мощ и пари.
“Какво всеки трябва да знае...” синтезирано излага разбирането за това как и защо хората притежават градивна сила в пазарни условия, и защо тази сила става разрушителна, когато е в ръцете на държавната власт.
Книгата е необичайно добре написана и организирана. Това й отрежда почетно място сред настолните книги на студенти, бизнесмени, икономисти и дори политици, които твърдят, че взимат присърце благоденствието на страните си.
Джеймс Д. Гуортни, Ричард Л. Строуп
Професорите Гуортни и Строуп са членове на дружеството "Монт Пелерин", международна организация на икономисти. Те са съавтори на издадената шест пъти книга "Икономика на частния и обществения избор" (Economics: Private and Public Choice, 6th edition, Dryden Press, 1992)
-
ДЕСЕТ КЛЮЧОВИ ЕЛЕМЕНТА НА ИКОНОМИЧЕСКАТА НАУКА
1. Важни са стимулите
2. Няма такова нещо като безплатен обяд
3. Доброволната размяна насърчава икономическия прогрес
4. Разходите по осъществяване на сделката са пречка за размяната; тяхното намаляване насърчава икономическия прогрес
5. Нарастването на реалния доход зависи от нарастването на реалния обем на производството