Всесилната държава: възходът на тоталната държава и тоталната война

Всесилната държава: възходът на тоталната държава и тоталната война
Издател: 
Издателска къща „МаК” ООД
Година на издаване: 
2016
Превод: 
Майя Маркова
ISBN: 
978-954-8585-37-8
Брой страници: 
432
Цена: 
15

 

 

„Всесилната държава“ е един от най-влиятелните трудове на либертарианската социална мисъл. Авторът критикува идеологията на етатизма и социализма, използвайки за пример възхода на нацизма. Мизес подлага на безпощадна критика и икономическия интервенционизъм, централното планиране, социалната държава и опитите да се създаде световно правинелство. Това прави „Всесилната държава“ фундаментално важна за всички, които се интересуват от философия, икономика и политически науки.

Във „Всесилната държава“ Лудвиг фон Мизес за първи път поставя нацизма, етатизма и национализма в широкия контекст на международните отношения от края на XIX век до световните войни. Анализът се развива на богат исторически фон и завършва с провокативен план за бъдещето.

Според Мизес нацизмът е ортодоксален социализъм, а корените и на двата трябва да се търсят в етатизма - тоест, в стремежа на държавата да поеме първостепенна роля в икономическите дела. Разполагащият с военна сила етатизъм еволюира в национализъм, твърди Мизес. Рано или късно всеки национализъм става агресивен като германския.

Германският агресивен национализъм се отличава от този на другите европейски страни с факта, че германският народ смята себе си за най-силния в Европа, поради което се стреми към завоюване на Lebensraum (жизнено пространство). Той е явление, което съществува едва от края на 19 век след създаването на единна – и следователно силна - германска държава.

„Всесилната държава“ разкрива в пълна степен огромното историческо познание и ненадминатото разбиране на икономическите принципи, които притежава Лудвиг фон Мизес. Книгата е незаменим наръчник за разбирането на европейскaта история от XIX и ХХ век.

 

Повече за автора: 

Лудвиг Хайнрих Едлер фон Мизес

Роден през 1881 г. в Лемберг, Австро-Унгария, в семейството на преуспял инженер. В противовес на мнозина, той обяснява как паричната политика на правителства всъщност създава рецесиите, а не ги преодолява, и още в началото на 20-те години предсказва Голямата депресия от 1929 г.